Ribolov v Dravi - kje kot nekoč?

• Slofish
  • Slofish's Avatar Topic Author
  • Administrator
  • Administrator

Slofish created the topic: Ribolov v Dravi - kje kot nekoč?

Ribolov na Dravi - je to sploh še mogoče? Kje? Včasih se je na Dravi dalo loviti konkretne ploščiče v Slemenu, na Mariborskem otoku tudi krape, v Malečniku belice, mrene, klene - kaj pa danes?

Z očetom se menima in sprašujeva, kje so ribe? Nikjer več nikogar, tudi tisti redki, ki se odpravijo na ribolov na Dravi, ribe ne najdejo, je ne dobijo? Kaj to pomeni, kam je riba "šla"?

A sploh še kdo lovi na Dravi? Če ja, me zanima kje?

Revir 1, revir 2, Ruše - sploh je?

Vaših odgovorov in informacij bom izjemno vesel...

LP,
Slofish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

• vidimte
  • Začetnik
  • Začetnik

vidimte replied the topic: Ribolov v Dravi - kje kot nekoč?

Predvsem zaradi tega ni rib:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.565524413468815.1073741831.100000337832304&type=1

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.566603620027561.1073741833.100000337832304&type=1

V glavnem žalost kaj se dogaja, nobena pristojna služba pa ne naredi nič konkretnega za izbolšanje stanja....

• hippocampus
  • Začetnik
  • Začetnik

hippocampus replied the topic: Ribolov v Dravi - kje kot nekoč?

Po mojih izkušnjah je ribe na mestih kjer smo lovili včasih manj. Precej so krivi nanosi mulja, ki so precej spremenili vodo, hkrati je na teh mestih manj ribičev in manj krmljenja, posledično se riba manj zadržuje na teh mestih, se pa sprašujem tudi kolikšni so naravni viri hrane v reki.
Nekaj škode je vsekakor za pripisati tudi kormoranom in glavnino nemogočemu režimu elektrarn. V bistvu je skoraj nemogoče/nesmiselno biti dlje časa ob vodi, saj voda močno niha in prehaja iz skoraj stoječe v deročo, hkrati se dvigne ali spusti za pol metra ali še kaj več. Kar se v preteklosti ni dogajalo, v takšnih ekstremih na hitro. Ko gledam to enako početje v času drsti rib, mi je kar hudo. Svoje k "čiščenju" iker zagotovo doda še številčna populacija invazivnih rakov.

Sedaj pa bolj pozitivne stvari.
Več potapljačev je z kamerami skozi leta potrdilo, da ribe v Dravi so še številčne in to kar lepi primerki. Sam s svojim ribolovom temu pritrjujem, je pa zanimivo, potrebno več dni loviti na istem mestu, da ribo privabiš. Da se pojaviš kot turist, en dan na poljubnem mestu, nekaj nakrmiš in pričakuješ dober ulov je prej sreča, da si zadel pravo mesto. Več dni lova na istem mestu pa daje meni skoraj zmeraj dobre rezultate. Sam nisem imel težav z ploščiči, mrenami, podustjo ali kleni. Predvsem je zanimivo, da je večkrat prisotnih kar preveč podmerske ribe. Na pravem mestu pa kar stari način krmljenja, kruh z dodatkom prge in lov z plovcem, kruhom in finim priborom. Največji upad ribe pa sam opažam pri drobižu.

Glede na število "štantov" ki rastejo za vodo kot gobe po dežju(dejansko je izjemno grdo vse to videti ob vodi, če je sploh dovoljeno), pa lahko rečem, da več kot očitno tudi ostali ribiči niso mnenja, da je Drava prazna. Je pa vse več ribičev vajenih hitrih ulovov na komercialnih ribnikih in pa lov vložene ribe.

• Poznavalec

karma replied the topic: Ribolov v Dravi - kje kot nekoč?

se strinjam z napisanim,da se marsikaj uloviti,je pa potrebno ogromno časa (krmljenja) na enem mestu ,da se kaj ulovi..priden morš bit celo sezono če hočeš rezultate...
nihanje vode je katastrofalno,čeprav tega nihče ne prizna! dejstvo pa je da bi lahko bilo še vse skup bolj porihtano, imamo pač Ribiške družine ko ne mrdnejo niti malo da bi se kaj spremenilo na boljše,za določeno skupinico teh ljudi je vredu tako kot je,kaj druga jih pa ne zanima...
aja, pa cena turistične dnevnice je za moje pojme tud grozno visoka ,napram možnosti dnevnega ulova, pač nekateri nočemo bit člani v teh "skupinicah" z svojimi režimi in ozkimi pogledi...

• Klamzi
  • Klamzi's Avatar
  • Poznavalec
  • Poznavalec

Klamzi replied the topic: Ribolov v Dravi - kje kot nekoč?

Se povsem strinjam s @hippocampus, le da sam opažam velik porast drobiža, vsaj v mojem revirju. Kot je povedal, se z večdnevnim krmljenjem, primernim placom in seveda v ugodnih razmerah, da dobit krapa, ploščiča, mreno, platnico, klena,... No, se pa dostikrat zgodi, da kljub izpolnjenim pogojem, ni niti "pikera". Pri roparicah pa rabiš kar dosti potrpljenja, ampak glede na vse več drobiža, se bo slej kot prej obrnilo na bolje ;)

• James
  • James's Avatar
  • Moderator
  • Moderator

James replied the topic: Ribolov v Dravi - kje kot nekoč?

Ko sem bil pred leti član RD Ruše, sem največji problem v slabših prijemih videl v nihanju vodostaja. Takoj, ko je vodostaj zanihal, se je končalo s prijemi. Je pa najbolj žalostno to, da je vodostaj naenkrat zanihal tudi za pol metra (se mi je zgodilo, da sem moral it iz štanta po vodi). Reke Drave mi je resnično škoda, sploh ko prebiram, kako uspešen ribolov imajo na reki Savi (sploh revirji od Radeč proti Sevnici). Pa da ne bom krivil samo elektrarn in jodlarjev. Krive so tudi ribiške družine katere raje stran pogledajo, kot pa da bi preprečile prodajo letnih kart tistim, ki si cele žaklje rib tlačijo v prtljažnike in jih nato po lokalnih gostilnah prodajajo naprej (sem bil priča temu dogodku sam, zato ne pišem nekaj na pamet). Ob prodaji letne karte so mu celo zaželeli dober prijem! :blink: :sick:

• hippocampus
  • Začetnik
  • Začetnik

hippocampus replied the topic: Ribolov v Dravi - kje kot nekoč?

Sam sem imel en "zanimiv" lovni dan pred kakšnim letom ali dvema. Nekaj krat sem šel v lov med tednom in našel kar dobro mesto, bilo je ploščičev, mren, povsem dovolj, da lahko rečeš, da si lovil. Voda se je v tistem mestu malo zaustavljala imela povratni tok, super. Kadar so se preveč igrali elektrarnarji si se lahko spravil domov, a se je dalo par ur lovit. Nato se odločim, da grem še eno soboto od jutra do večera. Ko sem prišel je voda skoraj stala in tako je bilo večji del dneva, četudi je bilo krmljeno na tem mestu nekaj dni, niti ene ribe ni bilo v bližino, na vse možne vabe.

Poznam pa tudi to veselje ja, ko loviš in imaš težavo kako pobegniti pravočasno, da ti ne zmočijo vsega, zaradi hitrega dviga vode.

Sam se seveda z takšnim basanjem vreč, kot ga opisuješ James ne strinjam in ga na srečo še nisem bil deležen na nobeni vodi, a vseeno. Glede na vse to napisano, lahko mirno rečemo, da rib je dovolj(če še celo takšni razbojniki bašejo vreče-verjetno kar redno?), jih je pa res nekaj težje ulovit, kot včasih.

Mislim, da je vsaj v nekih revirjih(če ne povsod), mladine še na srečo tudi nekaj, je pa možno, da se bo sestava rib spremenila, tako zaradi kormoranov, kot zaradi režima elektrarn, ribolov od ribičev, četudi takih razbojnikov ne bo ravno preveč spremenil stanja, mislim da jih na srečo ni veliko takšnih(?).

• Slofish
  • Slofish's Avatar Topic Author
  • Administrator
  • Administrator

Slofish replied the topic: Ribolov v Dravi - kje kot nekoč?

OK, ce damo torej kormorane in elektrarne na stran in se vrnemo na moje vprasanje iz prvega posta - Kam torej na ribolov na Dravi?

Mi lahko kdo torej pove lokacije, kam se odpraviti na Dravo, da bom ujel kaksnega ploscica, mreno, belico?

Tudi sam verjamem, da verjetno ribe v Dravi se so, ampak, da jih ne iscem kot iglo v senu, mi dajte pomagati, kam na ribolov na Dravo?

Hvala vsem ze vnaprej!

LP in DP!

Base camp for fishing enthusiasts.