Palica za ribolov klena

• slycrespo
  • slycrespo avatar Avtor teme
  • Začetnik
  • Začetnik
  • Objav: 13

slycrespo ustvaril temo: Palica za ribolov klena

Pozdravljeni!
Kakšno palico mi priporočate za ribolov klena na dravi? Lovil bi predvsem na blestivke. Rolo že imam (Shimano Cazna 4000FA), zato role zdaj ne bi kupoval... Palica pa naj ne bi bila predolga, pa fajn bi bilo, da je čimbolj vzdržljiva, ker sem na vijačenju zlomil že dve palici (teleskopski Mikado Nihonto). Najraje bi kupil pri Trofeji, ker sem z njimi do zdaj zadovoljen. Cena pa nekje do 60 EUR. Prosim za predloge. LP

Potrebna je Prijava ali Registriraj se za sodelovanje v pogovoru.

• Baer
  • Baer avatar
  • Začetnik
  • Začetnik
  • Objav: 29

Baer odgovoril na temo: Palica za ribolov klena

A misliš mepse? Katere velikosti pa imaš?
Zakaj nočeš dolge palice? Jaz bi za reko kot je Drava vzel 270, definitivno pa ne krajše od 240. Izmetna moč malo odvisna od toka, okrog 40 g. Kako močan pa je tok pri tebi?

Tvoja rola je pa glede kakovosti tudi bolj tako tako, kot 4000 pa tudi malo prevelika. Malo manjsa bi bila Zate primernejša. Ampak tudi s to bo šlo.

Palico bi jaz vzel tole:
www.trofeja.si/artikel/palica-shimano-ve...ea-bass-bx-210-240cm

240 cm MH 10-50 g. Ti zagotavljam, da je super palca. Hitra, z njo lahko loviš mepse od 3 do 5, voblerje, pa silikonce do ene 12 cm z glavami tam do 20 g. Pa brez tezav boš njo lahko tudi ščuko ven spravil.

• slycrespo
  • Začetnik
  • Začetnik

slycrespo odgovoril na temo: Palica za ribolov klena

Mepse bom metal velikosti od 3 do 5. Mogoče veš kako dolga je ta palica (ki si mi jo predlagal), ko je zložena ? Namreč na ribolov grem vedno s kolesom in bi rad kupil še torbo za palico, da se ne uniči med vožnjo. In še eno vprašanje: Ali je smiselno loviti klena na Dravi za brzicami, kjer je voda globine do 1 meter? Včeraj sem si namreč ob taki vodi našel en prostor za lovit. Sem metal kaki dve uri, pa ni bilo uspeha. Lovil sem na meps 3. Voda je pa bila zelo motna, je mogoče še to en dejavnik, ki vpliva na uspeh?

• Baer
  • Baer avatar
  • Začetnik
  • Začetnik

slycrespo napisal: Mepse bom metal velikosti od 3 do 5. Mogoče veš kako dolga je ta palica (ki si mi jo predlagal), ko je zložena ? Namreč na ribolov grem vedno s kolesom in bi rad kupil še torbo za palico, da se ne uniči med vožnjo. In še eno vprašanje: Ali je smiselno loviti klena na Dravi za brzicami, kjer je voda globine do 1 meter? Včeraj sem si namreč ob taki vodi našel en prostor za lovit. Sem metal kaki dve uri, pa ni bilo uspeha. Lovil sem na meps 3. Voda je pa bila zelo motna, je mogoče še to en dejavnik, ki vpliva na uspeh?

Če boš metal tudi 5 je ta palica primerna. 5 ima namreč že zelo močan upor in rabiš močnejšo palico. V močnem toku je še ta prešibka. Je pa 5 vaba za ščuke ne za klene. Če bi metal samo 3 bi ti predlagal nižjo izmetno težo. Se pa da s to palico 3 čisto lepo metat. Dolžina zložene je verjetno 120 cm. Imaš jo tudi v 210, se pravi zložena 105 cm, samo vedi da krajša palica pomeni krajše mete in manjšo kontrolo pri drilu. Zdaj vem, zakaj si imel teleskopke - če hočeš teleskopko, lahko vzameš shimano catana ali pa daiwa ninja, sta čisto v redu, ampak bolje je vzeti štek palico.
Jaz Drave ne poznam, ampak mesto, ki ga opisuješ je za klena čisto primerno. Klene sem videl že vsepovsod. Je pa sedaj po vsem deževju in topljenju snega zaradi visokega vodostaja in kalne vode vsepovsod sranje in je težko lovit. Pojdi čim bolj zgodaj zjutraj.

• slycrespo
  • Začetnik
  • Začetnik

Sem kupil zdaj tole palico:

www.trofeja.si/artikel/palica-daiwa-ninja-telespin-240-270cm

Dolžina: 270cm / Akcija: 10-30g / Teža: 170g

Palica je super in se da fajn mepse metat. Upam, samo da se mi ta ne bo zlomila... LP

• Baer
  • Baer avatar
  • Začetnik
  • Začetnik

slycrespo napisal: Sem kupil zdaj tole palico:

www.trofeja.si/artikel/palica-daiwa-ninja-telespin-240-270cm

Dolžina: 270cm / Akcija: 10-30g / Teža: 170g

Palica je super in se da fajn mepse metat. Upam, samo da se mi ta ne bo zlomila... LP

Kolikor je meni znano, so to zelo solidne palice. Ob primerni uporabi ti bo lahko dolgo let dobro služila. 270 in 10-30 g je zate verjetno idealno! Zelo bi me zanimalo, kakšna je akcija. Hitra? Ali nekoliko počasnejša? Kako daleč se da metati? Kakšen je občutek pri vodenju vabe? Za katere vabe je primerna?
Kakšno imaš pa vrvico oz. predvrvico?

• slycrespo
  • Začetnik
  • Začetnik

Sem še ribič začetnik, zato nevem kaj pomeni akcija :) . Mepse 3-jke pa lahko mečem kar daleč, preko polovice Drave, kjer je Drava dokaj široka.. V metrih pa težko rečem.. Verjetno bi še šlo metat dalje, vendar imam neko čudno rolo, katera se ne odpre dobro in se vrvica ob metu drgne na tisto zapiralo.. Na tem mestu še vprašam: kakšno rolo naj kupim? Da bo za mene začetika dobra, pa da nebo predraga? Občutek pri vodenju vabe mislim, da je vredu.. Predvrvice nimam, zdaj ko lovim klene. Za vrvico pa tudi nevem katera je gor, ker je že bila na roli kar nekaj časa in sem pozabil. Kakšna vrvica je sploh primerna?

• Baer
  • Baer avatar
  • Začetnik
  • Začetnik

Palice imajo različne akcije. To pomeni, kolikšen del palice se upogne. Lahko je hitra (upogne se le vrhnji del palice do 1/3 dolžine blanka), semiparabolična (upogne se približno 2/3 palice) ali parabolična (upogne se cela palica do ročaja). Akcijo lahko preverimo tako, da palico pritisnemo ob nekaj, pri čemer moramo paziti, da ne poškodujemo zadnjega obročka. Potem je palica lahko mehka ali trda. Za voblerje, blinkerje je primernejša mehkejša, ker imamo s tako palico boljši občutek za vabo. Za silikone pa je boljša trša, da se nam pri jiganju palica ne upogiba. Važen podatek je še izmetna teža, zelo pogosto pa navedbe ne držijo najbolje. Če vzamemo, da v Tvojem primeru drži, je Tvoja palica primerna za vabe od 10 do nekje 20 g. Za 30 g vabe pa že ne več, kdor hoče metati 30 g, mora kupiti palico tam nekje 20-60 g. Z maksimalno težo palico že preveč obremeniš. Obratno pa se s premajhno težo palica pri metu ne upogne zadosti in so meti prekratki. Koliko je Drava pri Tebi široka, ne vem, a če lahko mečeš do sredine, pomeni, da imaš povsem primerno palico.
Tale Tvoja rola res ni najboljša. Dokaj ugodna in solidna rola je Daiwa Ninja, še malenkost boljša pa je Daiwa Legalis. Jaz bi na tvojem mestu vzel vsaj 3000, ker so te role dokaj majhne, ali pa kar 4000 (sploh če misliš kdaj kupovati še kakšno močnejšo palico).
Glede na Tvoj trenutni ribolov, bi Ti jaz svetoval laks 0,22 ali 0,24, predvrvico pa za 0,2 tanjšo. Predvrvico je že zato dobro uporabljati, ker če kje zapneš, strgaš predvrvico ali pa na vozlu in ne nekje na sredini. Pazi, da boš laks dovolj pogosto menjal, vsaj 1x letno. Laks je občutljiv na UV svetlobo in če loviš s starim laksom, se ta rad strga na vozlu in se lahko zgodi, da bo riba odplavala z vabo v gobcu.