Domača izdelava boiliev

• mitja841
  • Poznavalec
  • Poznavalec

mitja841 odgovoril na temo: Domača izdelava boiliev

Ok ker imam izkušnje z izdelavo teh mašinc (kar nekaj sem jih naredil) lahko podam svoje mnenje. Bil sem zraven, ko je moj prijatelj skonstruiral vse od ideje do prve izdelave. Tako da poznam bolj ali manj VSE težave teh mašin. Na žalost je problem teh mašinc, da se jih drži tisti pregovor, malo dnarja malo muzike :D. Pri tej mašini sta vidna že iz daljave dva problema, zaradi katerih ne boš nikoli dobil okroglih boilov.
1. Absolutno premali valji (valji morajo biti vsaj tam od 120mm premera naprej, da lahko zrola koliko toliko dobro kroglico), najbolj optimalna izbira premera je nekje 150-160mm (ampak je sama plastika tudi ZELO draga na takem premeru)
2. utore imaš preveč narazen - razdalja med utori mora biti minimalna, se pravi od 0.5mm do 1mm. Z dobrim nožem se da narediti tudi take utore v plastiko.

Valji morajo biti med sabo oddaljeni tam 1mm-2mm (da klobase lepo "požira"), torej moraš na to razmišljati takrat ko stružiš utore - pol utora + razmak + druga polovica utora. Se pravi na valju narediš (če želiš premer 16mm) utor globine 7-7.5mm. Hitrost je najbolj optimalna tam nekje 1:2 tako kot je bobo napisal. Če ti slučajno nebi potem klobaso lepo "požiralo" med utore, lahko prečno na utore z nožem, ali brusilko zarežeš takšne zareze vzdolžno, to potem pomaga da boljše "reže" klobase.
To je nekako v grobem, ampak naj poudarim (govorim iz lastnih izkušenj), da mašina z dvema valjema bo naredila maksimalno tam ene 80-90% kroglico. Za kobrat zna biti problem. Najbolj okrogle kroglice boste dobili ali z čimvečjimi valji, ali pa če uporabite samo en valj katerega "obdaja" stena z žlebi (težko je drugače povedat - poglejte tukaj progressive-baiting.de/shop/Boilieherste...fertype=1&referid=84 ), tako bodo še najbolj okrogli - ampak taka stena vso zadevo moćno podraži. Kljub vsem "testom" in izdelavam pa sem prišel na čisto, da boste popolnoma okrogle boile dobili le z ročnim rolerjem :D :D.
Tukaj okoli mašin je lahko cela filozofija, ampak ker zadevo poznam, lahko komu pomagam še s kakšnim dodatnim nasvetom, ali idejo. Ampak za dobro mašino boste lažji najmanj tam za ene 400€ in naprej :D...
lp
Mitja

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

• snipe
  • Poznavalec
  • Poznavalec

snipe odgovoril na temo: Domača izdelava boiliev

kaj pa to? kak je pa temu uspelo?

• mitja841
  • Poznavalec
  • Poznavalec

mitja841 odgovoril na temo: Domača izdelava boiliev

premer teh valjev je vsaj 130mm če ne še več...drugače pa domiselna izvedba :D

lp
Mitja

• mateeej goričke
  • mateeej goričke avatar
  • Poznavalec
  • Poznavalec

mateeej goričke odgovoril na temo: Domača izdelava boiliev

ve gdo kje se da že narejenih valjev kupit?

Lp

• racman90
  • Poznavalec
  • Poznavalec

racman90 odgovoril na temo: Domača izdelava boiliev

No da jaz se malo pokomentiram tale link mislim da to se ne splaca delat pa na roke vrtet to ze veliko prej naredis z navadnim rolarjem kot pa da pol h vrtis mislim pa da se za domaco uporabo to ne splaca delati oziroma kupovati razno ce res rolas 500kg mixa To je le moje mislenje.

• snipe
  • Poznavalec
  • Poznavalec

saj lahko vrtiš z vrtalnim strojem..nisi pogledal celotnega posnetka? :)

• racman90
  • Poznavalec
  • Poznavalec

racman90 odgovoril na temo: Domača izdelava boiliev

Ja snipe res je takoj ko sm oddal post sem pogledal sele naprej in videl da zamenja na vrtalni stroj samo tudi pritem se mi zdi da gre prepocasi poleg tega za moje pojme premalo bojlov naenkrat naredi tako da to je bolj tko tko... vsekakor pa tisti ki rad dela dolocene stvari doma le probejte samo mislim saj iz mojega vidika da se nekako nesplaca za male količine

• snipe
  • Poznavalec
  • Poznavalec

saj si po mojem lahko narediš daljše valje tudi,recimo 50cm pa bo tudi ok