Domača izdelava boiliev

• krap95
  • krap95 avatar
  • Ekspert
  • Ekspert
  • Objav: 578

krap95 odgovoril na temo: Domača izdelava boiliev

Sicer nisem noben expert glede izdelave boilov, ampak v miksu je ogrmono proteinov ki mislim da so nepotrebni in pa boila bo zelo "zaprta". Namesto egg albumina, caseina in lactalbumina bi dodal kakšno koruzno moko, ptičjo hrano, vitamelo...
Pa tako kot je dejč rekel, mix je pomoje predrag glede na njegovo kvaliteto.

C&R - Ujemi za užitek, slikaj za spomin, spusti za prihodnost!

Potrebna je Prijava ali Registriraj se za sodelovanje v pogovoru.

• dejč-carp
  • dejč-carp avatar
  • Poznavalec
  • Poznavalec
  • Objav: 445

dejč-carp odgovoril na temo: Domača izdelava boiliev

Drugače pa preveč beljakovim predvsem za ta letni čas, pa tudi nasplošno preveč beljakovin, saj ti v mixu pride na dodanih 8 jajc delež beljakovim na 68%. OH v mixu praktično na nuli oziroma dosti pod priporočeno količino. Prav tako nimaš nekega veznega dela, mislim da boš to zelo težko rolal. Jaz nebi to ;)

• snipe
  • snipe avatar
  • Poznavalec
  • Poznavalec
  • Objav: 318

snipe odgovoril na temo: Domača izdelava boiliev

aha,mi lahko napišete popravljen recept? boilije bom izdeloval prvič

• krap95
  • krap95 avatar
  • Ekspert
  • Ekspert
  • Objav: 578

krap95 odgovoril na temo: Domača izdelava boiliev

40% ribje moke
5% vitamelo
10% mletih semenk
15% sojine moke
10% koruzne moke
10% instant polente
10% robin red
betain
salmon oil
po želji kakšna aroma
po kuhanju preliješ z aminokislinam

Evo en tak onsovni fish mix. Samo malo ga moreš prilagajat glede na temperaturo vode.. Tak mix bi bil primeren za toplo vodo, ko pa se ohladi, pa zmanjšaj količino ribjih mok in dal salmon oil na minimum oziroma vstran.

C&R - Ujemi za užitek, slikaj za spomin, spusti za prihodnost!

• snipe
  • snipe avatar
  • Poznavalec
  • Poznavalec

hvala,saj itak mislim uporabit spomladi oz poleti.Zdaj za to leto nebom več nič experimentiral

• snipe
  • snipe avatar
  • Poznavalec
  • Poznavalec

mene zanima kaj vse je potrebno dodati mixu kot tekoči dodatek (aroma,amino...)
hvala za odgovore

• mitja841
  • mitja841 avatar
  • Poznavalec
  • Poznavalec
  • Objav: 103

mitja841 odgovoril na temo: Domača izdelava boiliev

Upam da ne bo odveč, če se zopet malo razpišem :D, mogoče pa dobi kdo kakšno idejo, nasvet, namig...
tudi sam sem pričel z izdelavo boilov tako kot večina začetnikov - prepisal recept (več je bilo nekih fancy sestavin, boljši se mi je zdel :D :D) in rolal. Včasih je riba delala, včasih ne...ampak najbolj je bilo smešno ko začneš malce razmišljati, zakaj je kakšna komponenta v boili - hmmm....ni bilo odgovora :D :D Torej, moj nasvet, če želite rolati svoje boile:
1. Osredotočite se na to kje boste lovili, kakšno je dno, kolikšna je prisotna količina malih rib, ali želite boilo topno - trdo, ali želite boilo z povečano atrakcijo...ali ali ali...tukaj je milijone vprašanj, ki jih morate razčisti v sebi predno začnete rolati. Za mene obstajata glede same hrane dva človeka katera se v nulo spoznata na svoj posel - to je Jernej Pucko (ampak meni se zdi on najbolj podkovan v sami taktiki ribolova, iskanje rib....) ter Željko Nikić - Žac. Žac ima razčiščeno totalno vse kar se tiče hrane za krapa, kemije, sestave, proporcije...Jaz sem vedno impresioniran nad njegovimi razlagami okoli boilov, zares nam pove tako laično, da vedno ko nekaj slišim pomislim tisto..."hmm pa valda, saj to je čist logično"...Zato bi vsem začetnikom priporočal tudi da si najprej preberejo članke na njihovi strani boilieacademy. Tam imaste napisano vse od A-Ž kar se tiče hrane za ribe. Mislim pa, da vam bo tudi sam žac pomagala na forumu koliko se le da.
2. Ne komplicirajte - Poizkusite najprej rolati boile iz nekih domačih sestavin, tudi domače sestavine vsebujejo aminokisline, proteine, maščobe in OH! Poizkusite najprej rolati boile iz sestavin, za katere veste, za kaj so prisotne. Vem da je občutek loviti na boile svoje izdelave nekaj najboljšega, ampak še boljše, je če delamo zares nekaj po svoje (ok neka baza mora biti)...
3. Naj vas ne zavedejo marketinške fore za boile, ne rečem da se prodaja slaba roba - pomislite, trgovine morajo od nečega živeti, valda da zato vsi oglašujejo kakšne komponente so potrebne za dober uspeh in ko greste kalkulirati vas boli glava....Poglejte tako, lahko imaste recept za 20€ po kili in boste z njim šli trikrat za vodo, lahko je vrhunski ampak riba preprosto ne dela( mogoče zaradi vremenskih vplivov, drsti...)...kaj si mislite???recept je zanič, gremo na novega...isto je z kupljenimi boili - kupite kilo boilov lovite dvakrat in riba ne dela - potem so to takoj slabe boile....Kaj nam da tukaj misliti??? Mogoče ni vse v kroglicah, morate vedeti da firme ki prodajajo boile, s svojimi kroglicami lovijo po več let (več kot 200dni na leto)...to je bistvo-mi lovimo mogoče 60krat letno in tukaj je razlika....zraven naredijo še dober marketing in imamo "top" boilo....Še enkrat, verjemite mi da ključno vlogo pri "najboljših" in najbolj prodajanih boilih igra marketing!!!
Seveda so tudi specifična jezera, na katerih je pritisk ogromen in potrebujete neko specifično vabo s piko na i... Če bi še vedno radi rolali, si na takih jezerih kupite narejen miks, mu dodajte par dodatkov in imaste svežo in dobro kroglico. Drugače se zares lotite vsake vode posebej od začetka, najprej zrolajte boile z neko osnovo, šele na to dodajajte razno kemijo in različne dodatke, ko boste vedeli za kaj se gre.

Sicer ni nič narobe če preprišete recepte in jih naredite, ampak meni to pomeni enako, kot da bi kupil boile, samo zrola jih nekdo drug namesto mene.
Velika razlika je v katerem letnem času rolamo boile, kakšen tip vode je, ali lovimo samo čez dan, ali lovimo več dni....zato še nekaj - univerzalnega miksa NI. Lahko se v neki meri približamo eni bazi, katero potem samo spreminjamo po svoje...tako, da raje pričnite z nekimi osnovnimi komponentami in potem gradite kroglice naprej. Če se le da ostanite pri čim manj receptih in jih lovite več let, zraven lovite s kupljenimi in primerjajte...
Še neke osnovne komponente:
1. Kupljene v ribiških trgovinah oziroma trgovinah z malimi živalmi - tukaj ne varčujte, saj sestavine vsebujejo veliko nutrientov, ki naredijo ribi boilo zanimivo. Seveda pa malo brskajte med cenami - se zelo razlikujejo med trgovinami:
- Ribja moka LT (sušena pri nizki temperaturi in ohranja zelo veliko potrebnih aminokislin)
- Hearing moka
- Predigested ribja moka (ena najboljših mok z najboljšimi vsebnstmi aminokislin ter proteinov, pri pridobivanju dodajajo encimi kateri že "predprebavijo" moko in je zato zelo lahka za krapa/prebavljiva in skoraj idealen nosilec in prenašalec signala v vodi)
- Konoplja (mleta ali cela/pražena)
- Robin red (eden najboljših atraktorjev na sceni, tukaj po moje ni menjave za neke "ponaredke" ampak Haits)
- Vitamelo, mleko v prahu (vsebuje proteine in nam dobro služi za prenašanje signalov)
- Jajčni biskvit (zelo dobro veže boilo, jo naredi propustno ter vsebuje vse vitamine in olja kateri nam naredijo boilo še bolj okusno)
- Bučni kamen (prga - mislim da vsi ribiči vemo za kaj gre..:D)

2. Sestavine, ki jih najdemo v delikatesi/ali doma
- Pšenični zdrob
- Koruzni zdrob
- Moke (koruzne, pšenična, ržena, kokosova, riževa...)
- Arome/začimbe (janež, čili, paprika, cimet,poper....)
V glavnem doma najdemo zelooo veliko sestavin s katerimi ne moremo zgrešiti

Na koncu lahko na boile prelijete še kakšne aminokisline (najbolje ko so še tople), za dodaten boost (ali da boste "ziher", da lepo dišijo :D :D :D) in to je to....

Vseeno pa še enkrat, po moje je glavno merilo za uspeh, kako in kje bomo prezentirali vabo krapu...Tako da bodite inovativni, samosvoji in predvsem PREPROSTI. Zapomnite si, da če ne veste za kaj uporabljati razne kemije/arome praškaste dodatke - se jih raje izogibajte, saj ti v veliki meri lovijo samo ribiče in ne ribe.
To je samo moje mnenje tako, da če sem se kje zmotil me popravite....

lp
Mitja

• mitja841
  • mitja841 avatar
  • Poznavalec
  • Poznavalec
  • Objav: 103

mitja841 odgovoril na temo: Domača izdelava boiliev

Še en nasvet, če kupujete boile. Na sceni je veliko proizvajalcev, ki prodajajo boile v svojih trgovinah, lahko vam hvalijo da so sveže oh in sploh, ampak kako veste??? ...zato če kupujete boile, se malce povežite, poiščite po forumih - v sloveniji in hrvaškem je zelo veliko dečkov ki rolajo svoje boile tudi za prodajo (pod roko seveda). Tukaj boste dobili po neki normalni ceni vedno svežo robo - ker jih večina rola sproti. Tudi take boile lovijo zelo dobro. Edini "problem" je da si ne delajo marketinga, saj bi lahko zavistneži takoj stopili na prste in pošiljali razne inšpekcije oh in sploh...Tako da razmišljajte tudi v tej smeri!

Pa še ta - Ko sem že omenjal dva "doktorja" kraparije. Jerneja ter Žaca (vsa čast njima - tukaj sem "vpil" zares ogromno znanja in nasvetov)...če bi primerjal njune izjave, je veliko takšnih ki si nasprotujejo. Zanimivo pa je da oba lovita na vrhunskem nivoju! Tako, da neke osnove so, ampak VEDNO bodite samosvoji in inovativni....Lovite na tisto kar se vam zdi najbolje, ne tisto kaj vam prodajo okrog-po trgovinah. Spoštujte se med sabo in delite svoja mnenja. Seveda je vedno lepo slišati nasvete (tudi sam zelo rad poslušam), ampak vedno dodajte nek svoj občutek zraven. Predvsem pa UŽIVAJTE za vodo - na koncu boste dobili največjega kapitalca na zrno koruze :D

lp
Mitja